salonik TYGLA - Historia lotnictwa w Elblągu - zapowiedź

Nie żyje Tadeusz Różewicz. Miał 93 lata.

Źródło Wikipedia

Jak dobrze

Jak dobrze Mogę zbierać
Jagody w lesie
Myślałem
Nie ma lasu i jagód.

Jak dobrze Mogę leżeć
W cieniu drzewa
Myślałem drzewa
Już nie dają cienia.

Jak dobrze Jestem z tobą
Tak mi serce bije
Myślałem człowiek
nie ma serca.

salonik TYGLA - Elbląskie środowiska twórcze w książce Ryszarda Tomczyka

W czwartek 24 kwietnia o godzinie 18.00 zapraszamy do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na promocję książki Ryszarda Tomczyka „Otrzęsiny. Lata 1953 – 1993”, poświęconej elbląskim środowiskom twórczym. Wstęp wolny.

„Otrzęsiny” należą do nurtu tekstów wspomnieniowo-rozrachunkowych elbląskiego autora Ryszarda Tomczyka. […] Tekst, oparty na dziennikach i zapiskach własnych oraz autopsji długoletniego działacza kultury i twórcy, dotyczy osobistego uczestnictwa w życiu Elbląga od r. 1953 do ok. 1992/93. Ma też charakter w wysokim stopniu osobisty. Jest wyrazem współdziałania, ale i wielorakiej konfrontacji z elbląskimi środowiskami twórczymi, oświatowymi, w szczególności decydenckimi okresu PRL oraz rozrachunków z samym sobą, tj. z własnymi ułudami i złudzeniami, od których nigdy nie bywa wolny twórca aktywny i niepokorny, angażujący się w walkę o autorytet miasta i pomnażanie jego dóbr. Książka (podobnie jak pamięć ludzka – zawsze wybiórcza) nie jest wolna od kontrowersji. Przypomina jednak i utrwala obraz środowisk, ludzi i mechanizmów społeczno-kulturowych w strukturach prowincjonalno-peerelowskich./z noty na okładce książki

Ryszard Tomczyk – artysta zajmujący się czynnie wieloma dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, literaturą, krytyką teatralną oraz literacką. Jest publicystą i recenzentem kultury, autorem licznych publikacji książkowych. Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Plastyków i Członek Związku Literatów Polskich. Inicjator i redaktor pism i periodyków: „Elbląski Magazyn Ilustrowany” („EMIL” – 1991-1992), Kwartalnik Elbląski „TygiEL” (założony w 1991), dwutygodnik „Jednak Centrum” (1998), dwutygodnik „Regiony” (1998-2001). Utrzymuje stałą współpracę jako eseista i krytyk z periodykami o zasięgu krajowym: „Poezja dzisiaj”, „Autograf”, „Ulicą Wszystkich Świętych” i wieloma innymi. Poza tekstami prasowymi, publicystycznymi, krytycznymi i esejami jest autorem książek, m.in.: „Spectaculum. Kabaretowe rymoklepanki” (1981), „Na własne życzenie” (1985), „Życie kulturalne w Elblągu w latach 1945-1985” (1987), „Bedeker elbląski” (2000), „Było, minęło. Opowiadania domowe” (2001), „Pakamera” (2002), „Tobół” (2004), „Nie samym chlebem” (2008), „Schody. Teksty do powieści” (2010). Artysta za swoją twórczość i działalność społeczną był wielokrotnie nagradzany, wyróżniany i honorowany dyplomami. Posiada Złoty Krzyż Zasługi, dwukrotnie nadaną odznakę Zasłużonego Działacza Kultury oraz Medal dla Zasłużonego Działacza Kultury. W 1996 roku otrzymał Nagrodę Wojewody Elbląskiego w dziedzinie twórczości artystycznej. W dziedzinie „kultura”, otrzymał „Nagrodę Prezydenta Miasta Elbląg” za rok 2005.

Komunikat

Szanowni Państwo

Bardzo ubolewamy nad faktem, iż z przyczyn od nas niezależnych uroczysta gala zamykająca I Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Henryka Nitschmanna połączona z Turniejem Jednego Wiersza w tym roku nie może się odbyć.

Stąd też nagrody pieniężne oraz dyplomy zostaną niezwłocznie do Państwa rozesłane.

Mamy nadzieję, że zechcecie Państwo wziąć udział w kolejnej edycji naszego konkursu i dane nam będzie spotkać się w przyszłym roku.

Z wyrazami najwyższego szacunku
Redakcja kwartalnika kulturalnego „Tygiel”

salonik TYGLA w kwietniu

W kwietniu „Salonik Tygla” przybierze niecodzienny charakter.

Korzystając z atmosfery świąt i wiosennej radości zapraszamy Państwa na spotkanie w kawiarnianej atmosferze. Będzie to czas na zacieśnienie więzów towarzyskich, na rozmowy o aktualnych wydarzeniach w mieście, kraju i na świecie; na czytanie poezji, fragmentów prozy; pochwalenie się tym, nad czym obecnie pracujemy, jakie książki i problemy nas zajmują.

Spotkajmy się w Ratuszu Staromiejskim, w środowy wieczór (9 kwietnia), jak zwykle o godzinie 18:00.

Przynieście Państwo swoje teksty, prace artystyczne, a także słodkie wypieki albo po prostu wpadnijcie z wizytą, by się z nami spotkać.

Redakcja „Tygla”

Strony

Subskrybuj Front page feed